معرفی مستندهای ساخته شده درباره استاد روزبه

تاریخ ایجاد: ۱۴۰۱/۱۰/۴

معرفی مستندهای ساخته شده درباره استاد روزبه

->


image

مستند: در سایه حقیقت یک مرد

کارگردان: عبدالله اسفندیاری

تهیه کننده: حمید مولوی

تولید سال ۱۳۷۷- شبکه چهار سیما

این مستند در میان آثار تصویری ساخته شده دربارهٔ استاد روزبه جامع‌ترین آن‌هاست. مستندی گفت‌وگو محور بر پایهٔ مصاحبه با بیش از سی نفر از همراهان و شاگردان مرحوم روزبه. این فیلم در قالب هفت قسمت حدوداً سی‌دقیقه‌ای به شرح ابعاد گوناگون زندگی و شخصیت ایشان می‌پردازد. عناوین قسمت‌ها بدین ترتیب است: زندگی‌نامه (زنجان)، زندگی‌نامه (تهران)، جامعیت علمی، روش تربیتی، ساده زیستی، تعبد و خاطراتی از یک عمر.

***

image

مستند: یادمان اسوه پرهیز

کارگردان: آذر اکبری اصل

تهیه کننده: علیرضا شاهمیری

تولید سال ۱۳۸۳- شبکه چهار سیما

این مستند در مدت زمان چهل دقیقه روایت‌گر گوشه‌هایی از زندگی و شخصیت مرحوم روزبه است. افزون بر بخش‌هایی از مستند «در سایه حقیقت یک مرد» که در این اثر از آن بهره گرفته شده، با شمار دیگری از شاگردان ایشان و چند دانش‌آموز نوجوان نیز گفت‌وگو شده است.

***

image

مستند: زیر سقف آسمان

کارگردان: امیر یوسفی

تهیه‌ کننده: غلام‌رضا ملاکرمی

تولید سال ۱۳۹۱- شبکه اشراق زنجان

این مستند علاوه بر مصاحبه با افراد گوناگون، بخش‌هایی از زندگی استاد رضا روزبه را بازسازی کرده است و با استفاده از راوی (بهروز رضوی) مقاطع مختلف زندگی ایشان را روایت می‌کند.

در این مستند، شاهد مصاحبه با نزدیکان و شاگردان استاد و نیز گفت‌وگو با فرزند ایشان، هستیم.

***

image

مستند: سلمان زمان (به زودی)

کاری از موسسهٔ فرهنگی علامه کرباسچیان

تولید سال ۱۴۰۱

در این مستندِ گفت‌وگومحور که برمبنای مصاحبه‌های پروژهٔ تاریخ شفاهیِ موسسهٔ علامه کرباسچیان ساخته شده، شماری از شاگردان ایشان به ذکر ویژگی‌ها و خاطراتی کمتر شنیده شده دربارهٔ استاد روزبه پرداخته‌اند. گفتارهایی که نشان می‌دهد یاد این استاد پس از حدود پنجاه سال در ذهن و قلب شاگردانش همچنان زنده است. در کنار این مصاحبه‌ها، سخنانی از علامه کرباسچیان دربارهٔ ایشان نیز آمده است. این مستند اولین بخش از این مجموعه خواهد بود.


0 نظر

«در زیر آسمان هیچ کاری به عظمت انسان‌سازی نیست»

علامه کرباسچیان
شبکه های اجتماعی
رایانامه و تلفن موسسه

info@allamehkarbaschian.ir - ۰۲۱۲۲۶۴۳۹۲۸

All content by Allameh is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. Based on a work at Allameh Institute