معرفی کتاب‌ها

تاریخ ایجاد: ۱۴۰۲/۹/۲

تعداد بازدید:۲

معرفی کتاب‌ها

در این مطلب کتاب‌های منتشر شده توسط این مرکز معرفی شده است


سال 1382 دفتر زندگی ظاهری علامه کرباسچیان بسته شد. از آن روز دفتری تازه از اندیشه و تجربه استاد گشوده شد: نامه‌ها، سخنرانی‌ها، درس‌اخلاق و مصاحبه‌های استاد و نیز نوشته‌ها و گفته‌های دیگران درباره او. از همان زمان تا امروز موسسه فرهنگی علامه کرباسچیان -بنا به وصیت علامه- به گردآوری، تنظیم و نشر آثار استاد پرداخته‌است. ثمره این تلاش آثاری است که توسط انتشارات علامه کرباسچیان تا امروز به چاپ رسیده و برخی از آن‌ها به واسطه شیوایی کلام و ژرفای نگاه استاد با اقبال فراوان همراه شده است.


•  به آیندگان: وصیت‌نامه فرهنگی تربیتی استاد که پس از پیاده‌‌سازی چند جلسه مصاحبه با ایشان به دست خود استاد بازنویسی و اصلاح شده‌است. این کتاب به منزله نقشه راه علامه در فعالیت‌های تربیتی و فرهنگی است که پیش از این در چند چاپ بانام وصایای استاد منتشر شده بود.


•  به فرزند عزیزم: مجموعه نامه‌های استاد به شاگردان و فرزندشان. از این مجموعه که پیش از این با عنوان رسائل استاد در دو مجلد منتشر شده بود، بیش از سی هزار جلد عرضه شده و هم ‌چنان مورد اقبال مخاطبین جوان و طالبان رشد معنوی است.


•  به پدران و مادران: مجموعه سخنرانی‌های تربیتی علامه برای اولیای دانش‌آموزان در حوالی سال‌های 53 تا 57 است. از این مجموعه پانزده سخنرانی هر کدام در یک مجلد با نام درمحضر استاد منتشر شده بود که در چاپ جدید در دو جلد مشتمل بر سی گفتار در دسترس علاقه‌مندان و خانواده‌های گرامی قرار گرفته است. 
عنوان قدیم: مجموعه در محضر استاد.


•  به آموزگاران: مجموعه سخنرانی‌های تربیتی علامه برای معلمان مدارس و فعالان تربیتی است. از این مجموعه پانزده سخنرانی هر کدام در یک مجلد با نام درمکتب استاد منتشر شده بود که در چاپ جدید در پنج جلد مشتمل بر هفتادوهفت گفتار به جامعه فرهنگی و معلمان عزیز تقدیم شده‌است. 
عنوان قدیم: مجموعه در مکتب استاد.


•  به دانش‌آموزان: محتوای این مجموعه درس‌های اخلاق استاد برای دانش‌آموزان دبیرستان علوی است. از این مجموعه شش جلدی که به ترتیب به سال هفتم دبیرستان تا دوازدهم تعلق دارد، تنها یک جلد با عنوان درس‌های استاد منتشر شده ‌بود. اکنون دو جلد این مجموعه منتشر شده و چهار جلد باقی در دست انتشار قراردارد.


توصیه‌های استاد: این کتاب جمع‌آوری بیانات استاد در جلسات ثابت مدیران مدارس علوی، نیکان و احسان است. این جمع ده سال در منزل ایشان در ده ‌ونک برقرار بوده است.


روایت استاد: پنجاه مصاحبه از پنجاه راوی درباره مشی و منش و اندیشه‌های علامه کرباسچیان است که حدود دویست مصاحبه از این دست تا امروز درباره زندگی و زمانه علامه ضبط شده ‌است.


حکایات استاد: حکایاتی نشانگر امور غیبی و خارق عادت در دنیای مادی است که علامه کرباسچیان به توصیه علامه طباطبایی (ره) آن‌ها را گردآوری کرده است.


یادنامه استاد علامه کرباسچیان: مجموعه مقالاتی است که در پنجاهمین سالگرد تأسیس مدرسۀ علوی، گردآوری و منتشر شده است. در آغاز این کتاب، زندگی‌نامۀ مرحوم علامه و زمینه‌های تأسیس مدرسۀ علوی نیز چاپ شده است. این زندگی‌نامه مستخرج از مصاحبه‌هایی است که با شخص مرحوم علامه انجام شده است.


یادنامه استاد رضا روزبه: مجموعه مقالاتی دربارۀ مرحوم استاد روزبه که شاگردان و یاران ایشان نوشته‌اند. این مجموعه مقالات در پنجاهمین سالگرد تأسیس مدرسۀ علوی منتشر شد.


ترجمه آثار: تاکنون کتاب‌ رسائل1 به زبان‌ عربی ترجمه و منتشر شده است. برخی آثار دیگر از جمله رسائل2، حکایات استاد و وصایای استاد به عربی و انگلیسی ترجمه شده اند که ادامه این مسیر نیازمند شبکه ارتباطی گسترده و منابع وسیع‌تری است.


کتاب صوتی رسائل 1: نامه‌های دلنشین این کتاب در قالب فایل‌های صوتی ارائه شده و در دسترس علاقه‌مندان است.

جهت سفارش کتب با شماره 09961555246 تماس حاصل فرمایید.نظر

«در زیر آسمان هیچ کاری به عظمت انسان‌سازی نیست»

علامه کرباسچیان
شبکه های اجتماعی
رایانامه و تلفن موسسه

info@allamehkarbaschian.ir - ۰۲۱۲۲۶۴۳۹۲۸

All content by Allameh is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License. Based on a work at Allameh Institute